بازی‌های اکشن, تحلیل و نقد بازی

نقد و بررسی بازی Far Cry 6

بازی far cry 6

در اوایل بازی Far Cry 6، شخصیتی در حال توضیح است که انقلاب چیزی نیست که یک‌بار اتفاق بیفتد، بلکه اتفاقی است که ادامه خواهد داشت. تاریخ قرار است بارها و بارها تکرار شود. 

مجموعه‌ فار کرای از زمان Far Cry 3 تا حد زیادی ثابت مانده است و تنها تغییرات جزئی در فرمول کلی به وجود آمده. همیشه یک رهبر شرور وجود داشته که نقشه‌ای برای تصاحب سرزمین و افزایش قدرت خود داشته است. در این میان شورشیانی برای حمایت از مردم و اقدام علیه رهبر شرور نیز وجود دارند.

اگر یک یا دو مورد از سری بازی فارکرای را بازی کرده باشید، از قبل می‌دانید که قرار است با چه سبک بازی روبرو شوید. در بازی فارکرای این بار، تجهیزات و هرج‌ومرج بیشتری وجود دارد؛ اما این هنوز همان بازی  Far Cry سابق است و احتمالاً نیازی به توضیح ندارد تا متوجه شوید قرار نیست با سبک و داستان جدیدی روبرو شوید. بااین‌حال، برای کسانی که می‌خواهند با جزئیات بیشتری از بازی Far Cry 6 آشنا شوند، بررسی زیر را ارائه می‌دهم.

معرفی بازی Far Cry 6

داستان بازی Far Cry 6 در جزیره گرمسیری یارا اتفاق می‌افتد، مکانی خیالی که به‌شدت از کشور کوبا الهام گرفته‌شده است. هر دو از طریق انقلاب‌ها، مداخلات خارجی و تحریم‌ها و محاصره‌های اقتصادی بی‌پایان آسیب‌دیده‌اند. رهبر کنونی کشور، آنتون کاستیلو، پسر یک دیکتاتور سابق است که در دهه 60 میلادی، زمانی که نوجوان بود، توسط شورشیان ربوده می‌شود.

پس از دهه‌ها افول اقتصادی، کاستیلو که اکنون پیرتر شده است قیام می‌کند و کنترل کشور را به دست می‌گیرد. او از کشف یک داروی خاص و درمان‌کننده سرطان خبر می‌دهد و از این روش برای به دست آوردن مقام قهرمان مردمی استفاده می‌کند.

او قول می‌دهد که این دارو یارا را به یک بهشت ​​ثروتمند تبدیل می‌کند. تنها مشکل اینجاست که این دارو با سم‌پاشی تنباکو با یک ماده شیمیایی سمی ساخته می‌شود و با استفاده از نیروی کار برده و آزمایش‌های پزشکی انسانی تولید می‌شود.

هنگامی‌که مردم شروع به زیر سؤال بردن حکومت کاستیلو می‌کنند، او کنترل خود را بر یارا شدیدتر می‌کند و مانند پدرش دیکتاتوری بی‌رحم می‌شود.

همچنین کاستیلو یک پسر حدود 13 ساله دارد که او را آماده می‌کند تا رهبر بعدی شود.

این داستان، اگرچه آن‌قدرها هم خاص نیست، حداقل می‌تواند یک سناریو قوی برای ساخت یک بازی اکشن جهان باز باشد.

روبه‌روی کاستیلو و ارتشش، گروه‌های متفاوتی از شورشیان قرار دارند که شامل جوانان مسلحی می‌شوند که برخی از آن‌ها در آخرین انقلاب جنگیدند. در طول بازی، شخصیت اصلی شما، دنی (که می‌تواند زن یا مرد باشد) به این شورشیان مختلف کمک می‌کند تا گرد هم‌آیند تا دیکتاتور بزرگ و شرور را از بین ببرند.

اینجاست که بازی  Far Cry 6 واقعاً می‌درخشد. دنی برخلاف قهرمان‌های قسمت‌‌های گذشته، شخصیت جالبی دارد و درواقع می‌توان در طول بازی با او رابطه برقرار کرد. او در حین رانندگی در جزیره آواز می‌خواند، در درگیری‌های لفظی، موضع می‌گیرد و حتی تا پایان بازی یک شخصیت واقع‌گرایانه را تجربه می‌کند.

محیط بازی Far Cry 6: جزیره یارا زیر پای شما

Far Cry 6 زمان زیادی را صرف این موضوع می‌کند تا نشان دهد که چگونه همه شورشیان، چه گروه‌های قدیمی و خسته از جنگ، یا جوانانی که از آینده خود مطمئن نیستند، در یک‌چیز مشترک هستند، امید. این رگ حیاتی هر انقلابی است و بازی Far Cry 6 به شما امکان می‌دهد تا بارها و بارها امیدی را برای این افراد فراهم کنید تا برای شکست دادن دشمنانی که آن‌ها را به بردگی می‌گیرند و دست به کشتن آن‌ها می‌زنند، از آن بهره ببرند. 

مأموریت دنی برای آزادسازی کشور یارا به این دلیل اهمیت دارد چون برخلاف تقریباً هر قهرمان دیگر مجموعه  Far Cry، او بومی محیط بازی است. او یک فرد سفیدپوست یا یک آمریکایی نیست که از هواپیما می‌پرد و نقش ناجی را بازی می‌کند. کاراکتر اصلی  به نام دنی، از هر طریق ممکن به گروه شورشی خود کمک می‌کند.

داستان او و افرادی که با آن‌ها ملاقات می‌کنید، مجموعه‌ای از مأموریت‌ها را در دسترس قرار می‌دهد که به روند تکمیل داستان بازی کمک می‌کند. از مأموریت‌های اصلی گرفته تا فرعی همگی در طول بازی ارتقا پیدا می‌کنند.

مأموریت‌ها در بازی فار کرای 6 متنوع هستند. شما در برخی مأموریت‌ها برای کاروان‌ها کمین می‌گذارید و آن‌ها را متوقف می‌کنید. برخی از اهداف مشخص‌شده را از بین می‌برید و برخی از پایگاه‌ها را تصرف و کنترل آن‌ها را در اختیار می‌گیرید.

هم‌گروهی‌های شما بازی را جذاب‌تر می‌کنند.  زمانی که هم‌گروهی‌های شورشی شما پشت سرتان هستند، می‌توانید روی کمک آن‌ها حساب کنید. جالب اینکه آن‌ها هم‌روی شما حساب می‌کنند و این انگیزه‌ای ایجاد می‌کند تا به شکل گروهی فعالیت کنید.

ای‌کاش بازی بیشتر به شما نشان می‌داد که بقیه مردم جزیره یارا کجا هستند و چگونه بااین‌همه آشفتگی و هرج‌ومرج زندگی می‌کنند. تنها در تعداد انگشت‌شماری از مأموریت‌ها و صحنه‌های کوتاه، شهروندان عادی یارا را می‌توانید مشاهده کنید.

همان تعداد انگشت‌شمار از مردم عادی که در طول بازی می‌بینید هم اغلب به شما می‌پیوندند که در کل خوب است، اما غیبت کلی مردم معمولی و NPC ها در طول بازی، باعث می‌شود احساس کنید این جزیره بزرگ و گرمسیری عمدتاً مملو از سربازان، شورشیان و تعداد انگشت‌شماری کشاورز قدیمی است که آن‌ها هم در تلاش هستند به شورشیان بپیوندند!

گرافیک بازی Far Cry 6: جلوه‌های بصری فوق‌العاده

جزیره یارا مکان زیبایی برای جنگیدن است!   Far Cry 6 ازنظر گرافیک فوق‌العاده است. در طول بازی مرتباً آن را متوقف می‌کنید و به محیط اطراف خیره می‌‌شوید. می‌توانید از غروب خورشید، جنگل‌های استوایی و سواحل آفتابی نهایت لذت را ببرید. 

جزئیات در محیط بازی بسیار زیاد است. شما می‌توانید پرواز دسته‌جمعی پرندگان در آسمان را با جزئیات بالا مشاهده کنید. زمانی که برای جابه‌جایی در جزیره سراغ شنا می‌رویم یا در محیط بازی به گشت‌وگذار می‌پردازیم، کیفیت بافت‌ها و نورپردازی بسیار خوب به نظر می‌آید و گشت‌وگذار در محیط را جذاب می‌کند.

اتمسفر بازی بشدت خوب طراحی‌شده و شمارا واقعاً در محیط داستان بازی قرار می‌دهد. بازی توانسته با تصویرسازی بی‌نقص اتمسفر بازی، محیط انقلابی و پر از هرج‌ومرج بازی را به‌خوبی به تصویر بکشد و کاری کند که شما هم آن را احساس کنید.

در طول بازی ممکن است با ایرادات جزئی گرافیکی نیز روبرو شوید که البته در ساخته‌های یوبی‌سافت (UbiSoft) چیز جدیدی نیست!

 وجود نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه یکی از نقاط قوت این بازی است. برای اثری با این وسعت و زاویه دید اول‌شخص روی کنسول‌های نسل نهم که می‌تواند به نقطه‌ی امیدی برای بازیکنان فارکرای 6 تبدیل شود.

گیم پلی بازی Far Cry 6: ارتش یک‌نفره

مانند دیگر عناوین سری فار کرای، گیم پلی Far Cry 6 نیز یک بازی اکشن و ماجراجویانه در سبک شوتر اول‌شخص است. بازیکنان می‌توانند بسته به سبک بازی خود به تکمیل مأموریت‌ها بپردازند. شما آزادی عمل دارید که مأموریت را به روش مخفی‌کاری پیش ببرید یا برای پیشروی به دل دشمنان بزنید و هرج‌ومرج بپا کنید! این اثر بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین نقشه سری بازی‌های فار کرای را دارد.

مخاطبان در ابتدای بازی می‌توانند جنسیت شخصیت اصلی را انتخاب کنند. گیم پلی فارکرای 6 تقریباً مشابه با سه قسمت قبلی بوده و بر استفاده از سلاح‌ها، وسایل نقلیه دست‌ساز و دیگر موارد برای شکست دشمنان تمرکز دارد. بازیکنان می‌توانند به‌وسیله سیستم Fangs for Hire، حیوانات مختلفی را به کار بگیرند و از آن‌ها در تکمیل مأموریت‌های خود استفاده کنند. علاوه بر این، امکان کمک گرفتن از سربازان دیگر نیز وجود خواهد داشت. بازیکنان می‌توانند به‌تنهایی یا به همراه یکی از دوستان خود به تجربه گیم پلی فارکرای ۶ بپردازند.

پس از ساخت تمام سری بازی‌های فار کرای، یوبی‌سافت هنوز نمی‌تواند احساس خوبی در استفاده از ماشین‌ها و هواپیماها در بازی به گیمر منتقل کند. خوشبختانه، این بار می‌توانید از اسب‌ در بازی استفاده کنید که تجربه جالبی است. آن‌ها سریع هستند و بهتر از ماشین‌ها کنترل می‌شوند. همچنین می‌توانید با اسب با استفاده از مسیرهای مخفی شورشیان که روی نقشه مشخص‌شده‌اند، در جزیره به گشت‌وگذار بپردازید.

شما در بازی امکان استفاده از حیوان دست‌آموز خود رادارید. می‌توانید از همراهی کروکدیل دست‌آموز خود برای حمله به دشمنان بهره ببرید! بله درست شنیدید، کروکدیل! 

گیم پلی بازی تغییر زیادی نکرده است. تقریباً همه‌چیز همان تجربه فار کرای‌‌های قبل است. تنها یک سری تغییرات ریز در بازی و البته یک سری تغییرات وسیع در نحوه دسترسی به سلاح‌ها، تجهیزات و لباس‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

از باگ‌های مختلف بازی تا هوش مصنوعی و رفتارهای احمقانه‌ی دشمن‌ها و حتی هم‌گروهی‌های خودتان، به‌خوبی می‌توان متوجه شد که فار کرای 6 محصول قبلی است بارنگ و لعاب جدید.

اگر از طرفداران سری محبوب فار کرای هستید پیشنهاد می‌کنیم آن را تجربه کنید. Far Cry 6 از دسته بازی‌هایی است که ارزش یک‌بار تجربه را دارد.

نقاط قوت بازی Far cry 6

  • تنوع خوب اسلحه، وسایل نقلیه و ابزارهای ویژه
  • صداگذاری عالی
  • گرافیک بالا
  • جهانی بزرگ با مناظری چشم‌نواز

نقاط ضعف بازی Far Cry 6

  • تحمیل مراحل تکراری و خسته‌کننده بر مخاطب
  • تکرار یکنواختی سری بازی‌های قبلی
  • هوش مصنوعی پایین

در نهایت شما را به دیدن قسمتی از گیم پلی بازی جلب می‌نماییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *