بازی‌های اکشن, تحلیل و نقد بازی

بازی Returnal

بررسی بازی Returnal : یک تجربه واقعی نسل بعدی

بازی Returnal یک تجربه باورنکردنی در سبک سوم شخص است که ترکیبی از یک ساختار سرکش و قابل بازی با گیم پلی تپنده در دل جهنم است.گرافیک فوق‌العاده، اتمسفر سنگین از دیگر خصوصیات این بازی است. داستان بازی به شکل جالبی روایت می‌شود که جذابیت بازی را دوچندان می‌کند. استفاده از قابلیت‌های دسته دوال سنس پلی‌استیشن 5 شمارا به قلب بازی می‌برد و تجربه فراموش‌نشدنی برای شما به ارمغان می‌آورد.

بازی Returnal در یک‌زمان مناسب روح تازه‌ای به خط تولید بازی‌های انحصاری سونی دمیده که اخیراً به دلیل عدم تنوع بازی، موردانتقاد قرارگرفته است. در ظاهر بازی Returnal ممکن است شبیه یک بازی اکشن سوم شخص، شبیه دیگر آثار سونی باشد اما استودیو Housemarque  یک‌قدم جسورانه به سمت توسعه این سبک برداشته و ثابت کرد که یکی از بهترین گروه‌های صنعت بازی‌سازی است.

Returnal ریسک بزرگی برای این استودیو محسوب می‌شد که خوشبختانه ثابت کرد می‌تواند با استودیو‌های بزرگ با بودجه‌های زیاد رقابت کند و از این آزمون سربلند بیرون آمد. این بازی با گرافیک خیره‌کننده‌ای که دارد شمارا محو تماشای محیط بازی می‌کند. اتمسفر سنگین و داستان رمزآلود آن به‌خوبی توانسته حس کنجکاوی را در گیمرها به وجود بیاورد. اگر پلی‌استیشن 5 دارید پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را امتحان کنید. با ما همراه شوید تا به‌نقد و بررسی بازی Returnal بپردازیم.

بررسی بازی Returnal : داستان

بازی از یک ساختار روگ لایک استفاده می‌کند. داستان این بازی به شکل‌های مختلف، جزئیات  و خط داستانی را برای مخاطب بازگو می‌کند. از داستان‌گویی به‌صورت مستقیم تا سرنخ‌هایی که در محیط بازی پیدا می‌کنید، فایل‌های صوتی و غیره. شما جواب بسیاری از سؤالات خود را پیدا خواهید کرد اما در این مسیر احتمالاً به سؤالات بیشتری می‌رسید.

بازی Returnal شمارا از همان ابتدا جذب خود می‌کند. Returnal بر محور خلبان فضایی به نام سلین متمرکز است که سفینه او به نام هلیوس در سیاره‌ای بیگانه به نام آتروپوس سقوط می‌کند. شاید تا اینجای داستان کلیشه‌ای باشد اما بعد از مدتی می‌فهمید که سیاره آتروپوس در یک حلقه زمانی گیرکرده است، به این معنی که هر بار که سلین کشته می‌شود او یک چرخه زندگی جدید را از محل سقوط سفینه خود شروع می‌کند و دوباره در آنجا از خواب بیدار می‌شود. سلین مجهز به لباس پیشرفته‌ای است و قصد دارد وارد دنیای آتروپوس شود و اسرار آن را فاش کند. همچنین تلاش می‌کند بفهمد چرا در این چرخه بی‌پایان به دام افتاده است. او تصمیم دارد حلقه را بشکند تا بتواند از جهنمی که در آن گرفتارشده فرار کند.

شاید با خود بگویید پس از هر بار مرگ سلین باید یک مسیر تکراری و خسته‌کننده را طی کنید! باید بگوییم کاملاً در اشتباه هستید! بازی به‌هیچ‌عنوان به شکلی نیست که شما مجبور باشید بارها و بارها از طریق یک نقشه راه خود را پیش ببرید. درواقع با هر چرخه زندگی مجدد، جهان بازی تغییر می‌کند.

شما پس از بازگشت به چرخه در محیط‌هایی متفاوت بازی را آغاز می‌کنید. بازی از محیط‌هایی ازجمله جنگل‌های باستانی، دشت‌های بیابانی، اتاق‌هایی شبیه سیاه‌چاله‌ها و غیره تشکیل‌شده است. با تنظیم مجدد چرخه، ترتیب این محیط‌ها و فضای داخلی آن‌ها تغییر می‌کند. گاهی اوقات اتاقی که در چرخه گذشته به آن سر زدید، در چرخه جدید در دسترس نیست! علاوه بر این دشمنان محیط‌ها نیز تغییر می‌کنند که باعث می‌شود هر دفعه با چالش جدیدی روبرو شوید زیرا هرگز نمی‌دانید قرار است در کدام محیط سرگردان شوید و چه چیزی آنجا در کمین شماست.

با توجه به میزان مرگ بازیکن در Returnal، این‌یک حرکت هوشمندانه از طرف گروه سازنده بازی برای جلوگیری از تکرار و خستگی بازیکن در هر چرخه می‌باشد. حتی در بعضی مواقع تنظیم مجدد چرخه به سلین اجازه می‌دهد تا قسمتی از اطلاعات داستان بازی را که ممکن است قبلاً ازدست‌داده باشد را جمع‌آوری کند. مانند گزارش‌هایی که قبل از سقوط ضبط کرده که نکاتی در مورد داستان جذاب اما عجیب بازی ارائه می‌دهد.

حتی وقتی فکر می‌کنید همه‌چیز را در محیط بازی کشف کرده‌اید می‌توانید بازهم شگفت‌زده شوید. بعضی مواقع ممکن است ساعت‌ها از بازی گذشته باشد و شما با اتاقی روبرو شوید که قبلاً بااینکه در آن نقطه زیاد وقت خود را سپری کرده‌اید، هرگز با آن برخورد نکرده بودید.

جهنمی از گلوله : گیم پلی

نبردهای شدید، سلاح‌های مختلف با سبک‌های بازی متفاوت، قابلیت‌های DualSense  تنها قسمتی از هیجانی است که در انتظار شماست. بی‌شک گیم پلی بازی Returnal یکی از نقاط قوت آن است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

این بازی، یک شوتر سوم شخص به‌حساب می‌آید، بنابراین اسلحه و شلیک کردن یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های بازی به شمار می‌رود و از عناصر مهم گیم پلی آن می‌باشد. سازندگان در این بخش تنوع زیادی به‌کاربرده‌اند و با سلاح‌های هیجان‌انگیز و قدرتمندی روبه‌رو می‌شوید. از شات گان‌ها و پیستول‌ها تا تفنگ‌های خودکار. تمام سلاح‌ها، دارای حالت‌های مختلف تیراندازی هستند، برای مثال می‌توانید آن‌ها را به حالت تک‌تیر یا سه تیر دربیاورید.

سلین می‌تواند تنها یک اسلحه در دست بگیرد، اما باگذشت زمان و پیشروی در مراحل، سلاح‌های تازه‌ای پیدا می‌کنید که همگی برای موفقیت در مبارزات به کار می‌آیند و باید حتماً آن‌ها را به کار بگیرید. Returnal بازیکنان را تشویق به تعویض سلاح‌های خود می‌کند و البته بعضی از تجهیزات شما ممکن است در مقابل بعضی از دشمنان جوابگو نباشد، درنتیجه باید بدانید چه زمانی از چه اسلحه‌ای استفاده کنید.

گیم پلی بازی Returnal بسیار چالش‌برانگیز است. اگر قبلاً تجربه بازی‌های سبک روگ لاک را ندارید باید بگوییم که کار سختی پیش رودارید. حتی اگر این سبک جز مورد علاقه‌های شما بوده بازهم باید بگوییم کار آسانی پیش رو ندارید. Returnal نقشه‌های متفاوتی دارد که هر بار که چرخه را از نوع شروع می‌کنید به‌صورت تصادفی شکل می‌گیرند و این یعنی برای پیشبرد بازی مسیری ثابت و یکنواخت وجود ندارد.

شما به‌عنوان گیمر باید همیشه در حال جستجو برای رسیدن به هدفتان باشید. بازی مراحل مختلفی دارد که در پایان هرکدام از آن‌ها باس فایتهایی در انتظار شما هستند. شما هر بار که در بازی کشته می‌شوید، به ابتدای بازی برگشته و تقریباً تمام آپشن‌هایی که داشتید را ازجمله آیتم‌ها ، سلاح‌ها و آپگرید‌ها را از دست می‌دهید. نکته خوبی که وجود دارد این است که شما ویژگی‌هایی که به‌مرورزمان برای سلاح‌های خود به دست آوردید را از دست نمی‌دهید.

بازیکن در طول بازی می‌تواند ویژگی‌های جدیدی برای سلاح‌های خود آزاد کن. گرچه سلاح‌ها به‌صورت تصادفی در اختیار سلین قرار می‌گیرد اما ویژگی‌های آن‌ها به‌صورت دائم برای استفاده او در دسترس قرار می‌گیرند. بازیکن می‌تواند در طول بازی ویژگی‌هایی از شخصیت سلین را آپدیت کند. به‌عنوان نمونه می‌توانید میزان سلامت سلین را با پیدا کردن آیتم‌های مختلف که در طول بازی پیدا می‌کنید ارتقا دهید.

نوعی دیگری از ارتقا سلین در طول بازی Returnal وجود دارد که به‌عنوان ارتقا پاداش در برابر ضعف می‌توان مورداستفاده قرار بگیرد. به این صورت که در بازی انگل‌هایی وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. به‌عنوان‌مثال یک انگل می‌تواند قدرت اسلحه شمارا ده درصد افزایش دهد ولی در مقابل سی درصد سرعت شمارا کم می‌کند. استفاده از این آیتم‌ها در بازی کاملاً اختیاری هستند.

در بازی آپگریدهای دیگری هم وجود دارد. مثلاً نوعی آپگرید در بازی Returnal وجود دارد که به شکل جعبه‌هایی هستند که برای بازیکن چالش‌هایی ایجاد می‌کند و در مقابل پاداشی به گیمر می‌دهد. درواقع ازآنجایی‌که بسیاری از این آیتم‌ها به‌صورت موقت در دسترس شما هستند بعد از گذشت مدتی بازیکن علاقه خود را نسبت به استفاده از آن‌ها از دست می‌دهد.

درواقع در بازی Returnal همه‌چیز هم به شکل چالش طراحی نشده است. مبارزات بازی Returnal به‌شدت جذاب طراحی‌شده‌اند. تنوع سلاح‌ها بسیار بالاست و با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود در قسمت‌های مختلف بازی می‌توانند بسیار پرهیجان باشند. تمامی سلاح‌ها به شکلی علمی تخیلی می‌باشند و تجربه جذابی برای گیمر به ارغوان می‌آورند. برخی سلاح‌ها در همه‌جا قابل‌استفاده هستند و بعضی از آن‌ها بهترین انتخاب برای شرایط خاص مثل نبرد با باس‌های بازی هستند. مبارزات بسیار نفس‌گیر و دشواری در انتظار گیمرها است. حتی راحت‌ترین دشمنان با یک اشتباه می‌توانند به کابوسی برای گیمر بدل شوند.

بدون شک برگ برنده Returnal برای بیش‌ازپیش زیبا نشان دادن مبارزات، استفاده بهینه از ویژگی‌های کنترلر Dualsense است که در خدمت گیم‌پلی خواهد بود. از همان لحظه ابتدایی شروع بازی، Dualsense دستان گیمر را به سیاره آتروپوس خواهد برد. ویژگی Haptic Feedback باعث می‌شود تا گیمر هر اتفاق فیزیکی که در دنیای بازی رخ می‌دهد را به‌خوبی حس کند. حتی حس بارش باران روی لباس فضانوردی سلین به‌خوبی قابل‌درک است. همچنین سازندگان با استفاده از Adaptive Trigger ساختاری نسبتاً جدید را برای تیراندازی در بازی به وجود آوردند.

این بار، سونی سنگ تمام گذاشته و در گیم پلی بازی Returnal از دسته پی اس 5 نهایت استفاده را برده است. برای نمونه، وقتی دکمه (L2) را آهسته فشار دهید، هدف‌گیری خواهید کرد و اگر سریع و محکم‌تر فشار دهید از آلترناتیو فایرینگ مود استفاده خواهید کرد. حالت رضایت‌بخش دیگر دسته، لرزش‌ها و حالت هپتیک زنده در بازی می‌باشد که بازی را چند برابر جذاب می‌کند. چراکه با لرزش نسبتاً آرام سمت چپ دسته، می‌فهمید یک موجود فضایی با سایز کوچک در سمت چپ منتظر شماست و با لرزش سنگین‌تر سمت راست، می‌فهمید که موجودی بزرگ‌تر در سمت راست منتظر شماست. همه سلاح‌ها در بازی دارای حالت تیراندازی ثانویه هستند.

تجربه Returnal با استفاده از Dualsense بی‌نظیر است.

با هر چرخه ، دشمنان خصمانه‌تر می‌شوند و وحشیگری بیشتری را از خود نشان می‌دهند. اما ، باگذشت زمان ، شما قادر خواهید بود دشمن را قبل از حمله پیش‌بینی کنید و نبردها را به یک سرگرمی تبدیل کنید. بااین‌حال ، بعد از گذشت مدتی، سناریوهای نبرد با دشمنان غیر از باس‌های بازی کاملاً تکراری می‌شوند، به‌ویژه هنگامی‌که شما بارها و بارها از یک زیستگاه یکسان عبور می‌کنید.

دنیایی از جلوه‌ها : گرافیک و محیط بازی Returnal

به‌جرئت می‌توان گفت که بهترین بخش بازی Returnal ، سیاره آتروپوس و درمجموع جهان آن است.

مطمئن باشید بارها و بارها از بخش اصلی بازی دست خواهید کشید و غرق در گشت‌وگذار در محیط هولناک بازی می‌شوید. گرافیک بازی فوق‌العاده است و اتمسفر آن به شکل باورنکردنی حس واقعی بودن را به شما القا می‌کند.

گرافیک و جلوه‌های بصری، واقعاً شمارا به سیاره آتروپوس می‌برد و تأثیر زیادی در بیگانه نشان دادن این سیاره گذاشته است. جنگل‌های تاریک و سازه‌های عجیب‌وغریب سیاره اتروپوس به لطف گرافیک و نورپردازی ترسناک‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسند و افکت‌های قرمز، محیط‌های بیابانی را به شکل فوق‌العاده‌ای به نمایش می‌گذارد.

در این میان، موسیقی‌های هیجان‌انگیز، صداهای ترسناک و عجیب‌وغریب که در محیط‌های مختلف بازی به گوش می‌رسد، اتمسفر بازی را بشدت واقع‌گرایانه و متفاوت‌تر از آثار شبیه به خود می‌کند. لرزش‌های کنترلر دوال سنس هنگام بارش باران، مقاومت منحصربه‌فرد تری‌گر‌ها هنگام تیراندازی با سلاح‌های مختلف هم به این توصیف‌ها اضافه کنید و تصور کنید چه هیجانی در انتظار گیمر‌ها است.

نکته مثبت بازی Returnal اجرای آن با نرخ 60 فریم بر ثانیه بدون هیچ‌گونه وقفه است که برای بازی در محیط جهنمی بازی امری ضروری است.

همچنین جلوه‌های صوتی بازی شمارا غافلگیر می‌کند. تصور کنید در محیط رمزآلود و هولناک بازی قدم می‌زنید درحالی‌که پشت سر شما صدای جیغ و فریاد به شکل سه‌بعدی به گوش می‌رسد. این تجربه هیجان بازی را چندین برابر می‌کند. برای تجربه بهتر این ویژگی‌ها بهتر است بازی Returnal را با هدست سه‌بعدی بازی کنید.

ازنظر فنی نیز بازی چشمگیر است. به‌جز چند مشکل قابل‌گذشت برای بعضی دشمنان ایراد دیگری در بازی مشاهده نمی‌کنید. بعضی از بازیکنان از خرابی سیستم ذخیره بازی گزارش‌هایی داده‌اند که گروه توسعه‌دهنده وعده اصلاح آن با به‌روزرسانی‌های جدید را داده است.

به لطف سرعت فوق‌العاده پلی‌استیشن 5 تقریباً شما هیچ صفحه لودینگی مشاهده نمی‌کنید. همچنین این امر در برگشت سلین به چرخه جدید به‌شدت به چشم می‌آید. تصور کنید که گیمر بعد از هر بار از دست دادن جان مجبور باشد چندین ثانیه برای بازگشت به چرخه منتظر بماند! این امر با سرعت‌بالای پلی‌استیشن 5 برطرف شده و بازیکن بلافاصله به چرخه برگشته و به بازی خود ادامه می‌دهید.

فضای اتمسفر بازی Returnal دارک می‌باشد، که به فضای سرد و تاریک و فضانوردی اشاره می‌کند. تغییرات اقلیمی در سیاره اتراپوس وجود دارد که شامل اقلیم‌های Overgrown Ruins، Derelict Citadel و Crimson Wastes می‌باشد و هر یک از این اقلیم‌ها ظاهری متفاوت با دیگری دارند.

مبارزه کن، بمیر، تکرار کن: سخن پایانی

بازی Returnal مناسب کسانی است که عاشق کمی چالش هستند و یا حتی بیشتر از آن. Returnal یک بازی پر از ریسک و خطر است که در هرلحظه گیمر را با اتفاقی پیش‌بینی‌نشده غافلگیر می‌کند که این اتفاق بر هیجان بازی می‌افزاید. هر بار که وارد چرخه جدیدی می‌شوید باید امیدوار باشید کمی شانس با شما یار باشد تا شاید بتوانید آزمونی که بازی برای شما در نظر گرفته را پشت سر بگذارید.

به‌سختی می‌توان انکار کرد که استودیو Housemarque کار متفاوتی انجام داده است. بازی Returnal را می‌توان یک بازی سوم شخص موفق، ترکیبی از یک روگ لایک و پرهیجان دانست که پر از صحنه‌های تیراندازی است. بعد از تجربه بازی مطمئن می‌شوید که هرگز قبلاً چنین سبکی را از سونی ندیده‌اید.

بازی Returnal یک انحصاری خوش‌ساخت و استاندارد است که هر آن چیزی که از کنسول جدید انتظار داشتیم را برای ما برآورده می‌کند و ویترینی از آپشن‌های پلی‌استیشن 5 را جلوی ما قرار می‌دهد.

شاید روایت داستان بازی Returnal چیزی نباشد که سلیقه همه گیمرها را برآورده کند و بسیاری را ناامید کند اما بسیاری از بازیکنان را به وجد می‌آورد و آن‌ها را با هیجان و چالش روبرو می‌کند.

نقاط قوت بازی Returnal:

  • پشتیبانی از ظرفیت‌های دوال سنس پلی‌استیشن 5 برای تجربه‌ای فوق‌العاده از بازی
  • صداگذاری فوق‌العاده‌ای که به‌صورت سه‌بعدی و با هدفون سونی در دسترس است
  • زمان بارگذاری بدون وقفه
  • روایت داستانی پرهیجان
  • تغییرات محیطی بازی را از یکنواختی دورنگه می‌دارد

نقاط ضعف بازی Returnal:

  • دویدن‌های طولانی می‌تواند خسته‌کننده باشد
  • مبارزه‌ها بعد از مدتی تکراری می‌شوند

 

در انتها نظرتان را به تریلر بازی جلب می‌نمایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *